Szubjektív cikk: A cikk a szerző saját véleményét tükrözi, mely saját kutatásokon, tapasztalaton és mások véleményén alapul. A szerző nem ismeri a Magyarországon kapható összes terméket. Emiatt az itt bemutatott termékek nem objektív a legjobbak, hanem a szerző pillanatnyi véleményét mutatják be.
A laptopok vagy notebookok korunk egyik legjelentősebb elektronikai eszközei. Ezek a gépek jóval nagyobb tudással rendelkeznek, mint egy okostelefon vagy egy tablet. Sokszor akár egy asztali számítógép mellett is könnyedén labdába rúghatnak. Nagy előnyük viszont a hordozhatóság és a rugalmas felhasználás. Használhatod őket asztalnál ülve, utazás vagy nyaralás közben, de akár az ágyban fekve is.
Ennél a termékkategóriánál különösen nehéz a választás, hiszen rengeteg különböző gyártó, rengeteg különböző modellel rendelkezik. Ráadásul ez pont egy olyan elektronikai cikk, ahol sokszor még meghatározott szempontrendszer alapján sem lehet kiválasztani egy vagy több legjobb terméket.
Szóval laptop vásárlásakor különösen fontos, amit mindig hangsúlyozunk, hogy a saját igényeidhez szabottan keresgélj. Ennek a szempontrendszernek az összeállításában segít majd a következő laptop vásárlási útmutatónk!
Laptop toplista
Termék név | Kép | Főbb előnyök | Laptop ár |
---|---|---|---|
Dell Inspiron 3525 |
| aktuális ár | |
HP Pavilion 15-EH0011NH 396N2EA |
| aktuális ár | |
Lenovo LOQ 82XW005YHV |
| aktuális ár | |
ASUS TUF Gaming F15 FX507ZC4-HN081 |
| aktuális ár | |
Lenovo ThinkPad X1 2-in-1 Gen 9 21KE003HHV |
| aktuális ár | |
Apple MacBook Pro 16 M3 Pro MRW13MG/A |
| aktuális ár | |
Asus Vivobook S14 Flip TN3402YA-LZ030W |
| aktuális ár |
Laptop tesztek, vélemények
Lássunk néhány laptopot, amit számotokra válogattam össze. Ezek a gépek kiváló ár-érték aránnyal rendelkeznek és ha nem vagy biztos benne, hogy milyen laptopot vásárolnál, akkor itt tuti megtalálod majd a neked való modellt. A laptopoknál sokszor egy-egy modell különböző hardverekkel rendelkezik és ez alapján az ára is változhat. Szóval igyekeztem a legjobb összeállításokat kiválasztani, így a linkeket követve nem kell majd sokat gondolkoznod, hogy milyen hardver kerüljön a motorháztető alá.
Legjobb olcsó, belépő kategóriás laptopok
- Pénztárcabarát megoldás
- Alapvető feladatokra jó választás
Olcsón jó laptopot vásárolni egy igazi kihívás manapság. Néhány éve még lehetett néhány szuper gépet találni akár százezer forint alatt is, ma már egy kicsit megváltoztak az árak. Ennek a legfőbb oka, hogy folyamatosan fejlődnek a programok és a technológia. A fejlettebb programok szuperek, viszont egyúttal nagyobb hardverigényt is jelentenek.
Nem kell azért elkeseredni, még most is lehet azért találni olyan belépőkategóriás gépeket, amiknek kifejezetten baráti az ára, és közben teljesen alkalmasak az alapvető feladatok elvégzésre. Azt viszont tudnod kell, hogy ezektől a masináktól tényleg nem kell nagy csodára számítani. Játékokból a régebbi vagy kisebb hardverigényű 2D-s cuccokat viszik majd el, az újabbakat nem nagyon. Ha böngészésre használod, akkor érdemes nem túl sok lapot nyitva tartani egyszerre. Photoshop és hasonlók valószínűleg nem futnak majd rajta.
Akkor miért és kinek lehet mégis jó választás egy belépőkategóriás laptop? Mutatom is!
Mikor érdemes olcsó laptopot választanod?
A válasz részben magától értetődő. Amikor szűkös a keret. Azonban nem az olcsó ár az egyetlen pozitívum, ami a belépőkategóriás gépek mellett szól. Érdemes figyelembe venni a felhasználói szokásokat és igényeket is. Mindenki másként és másra használja majd a laptopját. Van, aki a legújabb játékokat tolja rajta, vagy videókat szerkeszt. Ezekhez erős vasra lesz szükség. Mások viszont csak felnéznek Facebook-ra, megírnak egy e-mailt, szövegszerkesztőt használnak, elolvasnak pár cikket, esetleg megnéznek egy sorozatot Netflix-en. Ezek olyan feladatok, amik abszolút nem igényelnek nagy teljesítményt.
Ilyenkor tökéletes választás lehet egy olcsóbb laptop is, hiszen a drágább gépek nyújtotta nagyobb teljesítményt szinte soha nem fogjuk kihasználni. Ezért felesleges is lenne rá többet költeni.
Ha ritkán fogod használni a gépet, alapvető feladatokat végzel el rajta, és nem akarsz egyszerre 4-5 különböző programot párhuzamosan használni, akkor számodra tökéletesen elegendő lehet egy belépőkategóriás gép is.
Mit kell tudnia egy olcsó laptopnak?
Fentebb megbeszéltük, hogy ezek a készülékek általában a legalapvetőbb hardverekkel rendelkeznek csak. Ennek ellenére azért van néhány apróság, amire érdemes odafigyelni azért itt is.
- RAM – Ez az, amit még az olcsóbb laptopoknál sem hagyhatunk figyelmen kívül, ugyanis nagyobb részben a RAM mérete határozza majd meg, hogy mennyire gyors a gép. 4 GB az abszolút minimum, ami nélkül ma már nem igazán tudunk hatékonyan használni egy laptopot. Ha esetleg ki tudsz fogni olcsón egy olyan gépet, ami 8 GB RAM-mal rendelkezik, akkor ezért az egyért mindenképpen érdemes kicsit többet fizetni.
- SSD tárhely – A belépőkategóriás gépeknél még sokszor találkozhatunk HDD tárhellyel, amin több cucc fér el, de sokkal lassabb. Vannak viszont olyan olcsó gépek is, amik már SSD tárhelyet kapnak. Érdemes inkább ezekből választani.
- FullHD felbontás – Bár egyre ritkábban, de még előfordulnak olyan laptopok, amik HD felbontású képernyőt kaptak. Ez nem keverendő a FullHD-val. Míg az előbbi 1280×720 pixelt jelent, addig az utóbbi 1920×1080 pixelt. A FullHD minőségű kép sokkal szebb és élvezhetőbb, így mindenképpen olyan gépet válassz, ami már tudja ezt.
- A kijelző mérete – Nem csak a felbontás, de a képernyő mérete is fontos szempont lehet. Egy kisebb készüléket általában könnyebben magaddal tudsz vinni, viszont ha filmezel vagy mondjuk szövegszerkesztőt használsz rajta, akkor jól fog jönni a nagyobb méret. Az olcsóbb készülékek között is találsz majd olyat, ami 15” feletti képátlóval rendelkezik. Ha nem kifejezetten kompakt gépet keresel, akkor érdemes ezekből választani.
Mennyibe fog kerülni egy belépő kategóriás laptop?
Sajnos azok az idők már elmúltak, amikor százezer forint alatt is tudtál új laptopot vásárolni. Mostanában egy belépőkategóriás gép ára leginkább 150 ezer forint környékén mozog. Egy erősebb hardver miatt érdemes lehet ennél egy kicsivel többet is kiadni. De még így is általában 170-180 ezer forint környékén megúszhatod a vásárlást.
TOP lapotok a legjobb ár-érték aránnyal
- Jó minőség, jó áron
- Hétköznapi felhasználók számára tökéletes
Amikor új laptopot vásárolunk, sokszor nehéz a számtalan termék közül választani. Vannak készülékek, amik nagyon jók, de drágák. És vannak olcsó gépek, amik később lehet sok fejfájást okoznak majd. Létezik azonban egy tökéletes középmezőny is, ahol jó gépeket találhatsz, de nem megy majd rá a gatyád is. Ezek a masinák szuper ár-érték aránnyal rendelkeznek, így én csak TOP laptopoknak hívom őket.
Mit kell tudnia egy masinának, hogy bekerülhessen ebbe a kategóriába? Mikor érdemes ezeket választani? Mindkét kérdésre megkapod a választ, sőt rögtön mutatok is neked néhány ilyen modellt!
Mikor érdemes TOP laptopot választanod?
Ezek a készülékek jellemzően a legjobb választást jelentik majd hétköznapi felhasználók számára. Elegendő teljesítménnyel rendelkeznek ahhoz, hogy akár komolyabb dolgokat is gond nélkül csinálhassunk rajtuk. Emellett viszont nem fogsz feleslegesen sokat fizetni olyan hardverekért, amiket csak részben használsz majd ki.
Mit takar a hétköznapi felhasználás? Ez lehet filmezés, közösségi média, böngészés, munka, dokumentumok kezelése, videózás, de még akár játék is. Gaming esetében ezek a gépek jellemzően gond nélkül elviszik majd a játékok egy nagy százalékát, ez alól általában csak az újabb AAA címek képeznek kivételt. Amire még nem alkalmasak a TOP laptopok azok nagy hardverigényű munkák. Ilyen lehet a videószerkesztés, 3D modellezés és hasonlók. Viszont egy Photoshopot vagy Illustratort még simán elvisznek.
Szóval gyakorlatilag az összes gyakoribb felhasználói feladatra, vagy szórakozási formára lehetőséged lesz majd velük.
Mit kell tudnia egy TOP laptopnak?
Összeszedtem neked a legfontosabb szempontokat is, amikre érdemes odafigyelned ennél a kategóriánál.
- RAM – Ez az egyik legfontosabb indikátor, ha laptopról van szó. 8 GB RAM alá nem nagyon szabad menni, ha mindennapi használatra keresel gépet.
- SSD tárhely – Ez a tárhely típus kevesebb memóriával rendelkezik, mint a HDD, viszont sokkal gyorsabb a működése. Ha nagyon sok cuccot tárolsz a gépen, még akkor is inkább megéri egy külső HDD-t vásárolni a gépben található SSD meghajtó mellé.
- Videokártya – Ebben a kategóriában sok laptop csak integrált videokártyával rendelkezik. És ez általában elegendő is szokott lenni. Csak akkor érdemes erősebb videokártyával rendelkező laptopot keresned, ha sokat, és nagyobb hardverigényű játékokat szeretnél játszani a gépen.
- Jó üzemidő – Érdemes azt is megnézni, hogy meddig bírja a laptop egyetlen töltéssel. Az átlag felhasználó sokszor magával viszi a laptopot munkahelyre, kávézóba, meetingre vagy egyetemre. Ilyenkor jó ha legalább 4-5 óra aktív használatot kibír a gép.
Mennyibe fog kerülni egy TOP laptop?
Ahogy fentebb is írtam ezekre a készülékekre a jó ár-érték arány a jellemző. Azaz nem túl drágán keresünk jó gépeket. Hogy mi a túl drága, az erősen szubjektív, de azért igyekszem egy kis iránymutatót itt hagyni.
Nagyjából 200-300 ezer forint között fogsz találni a fenti feltételeknek megfelelő készülékeket. Inkább a 200-hoz közelebb. Ez alatt már komoly kompromisszumokat kell kötnöd, viszont a 200 ezer körüli kategóriában már simán találsz olyan gépeket, amikkel jól megleszel a mindennapokban.
Legjobb profi laptopok
- Szuper teljesítmény
- Munkára és játékra egyaránt alkalmas
Egy laptop sokszor a mindennapjaink részét képzi. Dolgozunk rajta, játszunk, kikapcsolódunk. Kevés idegesítőbb dolog van, mint amikor a munkával vagy akár kikapcsolódással töltött időd egy jelentős részét teszi ki az, hogy egy lassú számítógépre vársz. Szerencsére az igazi profi laptopok esetében ezzel a problémával soha nem kell majd találkoznod.
Ezek a készülékek általában többe kerülnek majd, mint a középkategóriás társaik. Azonban jóval erősebb hardverekkel is rendelkeznek, amivel rengeteg olyan dologra képesek, amire a gyengébb gépek nem.
Legyen szó akár komolyabb játékokról, nagyobb hardverigényű munkáról, multitaskingról, vagy akár csak hétköznapi böngészésről – ezek a masinák tuti nem hagynak majd cserben. A gyors sebesség és a nagy teljesítmény kényelmes használatot tesz lehetővé, akár nagyobb megterhelés esetén is.
Mikor érdemes profi laptopot választanod?
Erre a kérdésre igazából három jó megoldás is létezik. Kezdjük azokkal, amik egyértelműbbek.
Ha játszani szeretnél, akkor a legtöbb esetben elengedhetetlen vagy legalábbis jól jön majd egy erős vas. Főleg az újabb játékok azok, amiknek elég nagy a hardverigényük, de a régebbiek is gyorsabban futnak egy jó gépen. Azt is érdemes figyelembe venned, hogy már a laptopokban is sokszor találkozhatunk 4K felbontással. Ha pedig 4K-ban akarsz játszani, az jobban megterheli majd a hardvereket. Igazából ezt nem is érdemes tovább részletezni, ha játszani szeretnél, mindig jól jön egy erős laptop.
A másik egészen egyértelmű helyzet, amikor szükséged lesz az erősebb hardverekre, ha olyan munkát végzel, amihez ez elengedhetetlen. Ezek jellemzően a grafikai munkák, programozás, modellezés és hasonlók. Már a Photoshop és az Illustrator is elég “sokat fogyaszt”, de egy 3D modellező program, filmszerkesztő vagy hasonló cuccok még ennél is durvábbak. Szóval itt mindenképpen szükséges lesz a komoly hardveres háttér.
Mi a harmadik verzió? A hétköznapi felhasználás. Böngészés, filmezés, munka, bármi. Tudom, hogy korábban azt írtam, hogy ehhez akár egy belépőkategóriás készülék is elég lehet. Ez pedig részben igaz is. Azonban laptopok esetében az éppenhogy elegendő és a nagyon jó között hatalmas szakadék húzódik. Egy gyenge gép is képes néhány megnyitott böngészőablakot kezelni. Azonban ha már több ablakkal dolgozol, egyszerre több program van megnyitva, na ott már akadhatnak gondok. Egy igazi nagy teljesítményű profi laptopnál ezzel abszolút nem lesz problémád. Szóval ha fontos számodra a kényelem, a gyors működés és a lelki békéd, akkor bizony még mezei felhasználóként is érdemes lesz rászánnod egy nagyobb összeget a laptop vásárlásra.
Mit kell tudnia egy profi laptopnak?
A rövid válasz lehetne az, hogy mindent. De azért ennél bonyolultabb a helyzet. Vannak olyan feladatok, amik tényleg nagyon komoly hardverkapacitást igényelnek. Ha te nem ilyenekre használod majd a készüléket, csak simán egy jó laptopot szeretnél, akkor nem kell majd a milliós árkategóriájú gépekből választanod. Vannak azonban olyan követelmények, amiknek érdemes ha megfelel egy laptop, ha már sokat költesz rá.
- RAM – Ennél elég egyértelmű dolgod lesz. 16 GB alá nem érdemes menni, ha felső kategóriás gépekről van szó. Ha 3D modellezéssel, videószerkesztéssel vagy AAA játékokkal foglalkozol, akkor érdemes lehet még ennél is magasabbra menni, de ott már az ár is jelentősen növekszik majd. Minden másra tökéletes lesz 16 GB, és valószínűleg még jó pár évig kényelmesen tudod majd használni a gépet.
- Videokártya – Ezeknél a készülékeknél minden esetben szükséges egy dedikált videokártya. Ezekből rengetegféle van, így nehéz megadni egy minimumot, ami alá ne menj. Érdemes megnézni egy benchmark listát, ahol pontosan láthatod, hogy hogyan teljesít az adott kártya és hol helyezkedik el a többiekhez képest.
- 4K – A 4K felbontás elképesztő képminőséget hoz a korábbi FullHD-hoz képest. Laptopoknál még viszonylag ritkán találkozhatsz vele, és nem is feltétlenül szükséges. De ha ki tudsz fogni egy olyan gépet, ami minden szempontból megfelel és hozza a 4K-t, érdemes lehet ezt választani. Mivel a laptop kijelzője kisebb, mint mondjuk egy tévé, ezért itt kicsit kevésbé fontos ez, de ártani nem árt.
- Processzor – A RAM mellett a processzor is nagyon fontos, ha gyors gépet szeretnél. Viszont itt is ugyanaz a helyzet, mint a videokártyáknál. Rengeteg különböző modell található. Szóval ennél is leginkább a benchmark listák lesznek majd a segítségedre.
- SSD – Felső kategóriás gépeket már szinte egyáltalán nem is gyártanak HDD tárhellyel, ami miatt mégis megemlítem ezt, az a tárhely mennyisége. Az SSD gyorsabb, de kevesebb cucc fér el rajta. Viszont a profi laptopoknál találkozhatsz akár 2 TB-os SSD tárhellyel is, ami azért elég vagány.
Mennyibe fog kerülni egy profi laptop?
Na igen. Azt azért tudnod kell, hogy ezek a gépek általában elég drágák szoktak lenni. A TOP laptopoknál írtam, hogy 200-300 ezer között fogsz nagyjából költeni. A profi gépek nagyjából ennek a tetejéről indulnak. Sőt, inkább valahol 350 ezer környékén kezdődnek azok a gépek, amik már hozzák a 16 GB RAM-ot. Szóval ez az alsó határ nagyjából. A felső? Az pedig valahol a csillagos ég. Vannak laptopok másfél millió felett is, amik ebbe a kategóriába tartoznak. De általánosságban nagyjából 350 és 500 ezer forint között már találhatsz nagyon jó profi laptopokat.
Legjobb Apple laptopok
Természetesen nem lenne teljes a laptop toplistánk az Apple gépek nélkül. Ezek egy egészen külön kategóriát képviselnek a laptopokon belül, hiszen kizárólag ők futtatják az iOS operációs rendszert. Emellett kicsit más elvek mentén is készülnek, mint a többi gép. Itt magasabb árra számíthatsz, ami sokszor nem az erősebb hardverekben tükröződik vissza, hanem az összesített felhasználói élményben.
Amit mindenképpen érdemes tudni az Apple laptopokról, hogy ránézésre gyengébb hardveres háttérrel rendelkeznek, mint a sima gépek. Ennek elsősorban az az oka, hogy jobban optimalizált a működésük, emiatt nincs is szükség annyira erős vasra. Szóval egy Apple laptop ugyanolyan jól fog működni kevesebb RAM-mal is, mint egy másik gép több RAM-mal.
Miért érdemes Apple laptopot választanod?
Nézzük meg, hogy milyen előnyei vannak egy ilyen gépnek.
- Kiemelkedő felhasználói élmény – Ez sok apróságból tevődik össze. Pici extrák, gyorsabb sebesség, kényelmes használat, letisztult dizájn, felhasználóbarát programok és felületek. A lényeg, hogy összességében nagyon jól összerakott gépekről van szó, amiket egyszerűen jó érzés használni.
- Gyors működés – Az Apple laptopoknál nem csak a dizájn letisztult, de a motorháztető alatt is nagyon rendben vannak. Ennek köszönhetően sokkal kevesebb hibával találkozol majd és gyorsabban működnek a gépek.
- Biztonságos – Itt nagyon nagy hangsúlyt fektetnek a felhasználói biztonságra. Az Apple gépeken sokkal ritkábbak a vírusok, hibák és egyéb zavaró tényezők. Emellett a felhasználói adataid és fájljaid is nagyobb biztonságban vannak. Míg egy sima laptopon mindenféle biztonsági programokra lesz szükséged, addig az Apple laptopok már a gyári beállításokkal is kifejezetten jónak mondhatóak ilyen téren.
- Magas szintű kompatibilitás – Az Apple gépek másik nagy előnye, hogy tökéletes összhangban működnek más Apple készülékekkel. A mobilod, a laptopod, a tableted ugyanazt az Apple fiókot használják majd és automatikusan szinkronizálnak minden szükséges cuccot. Ez pedig nagyfokú kényelmet jelent a mindennapokban.
- Elképesztő akkumulátor működési idő – Itt nincs is nagyon mit részletezni. Ezek a gépek hosszú órákat bírnak egyetlen töltéssel. Nagyon hosszú órákat.
- Apple életérzés – Oké, ez egy kicsit elvontabb dolog, de szerintem fontos része az Apple készülékeknek. Egész egyszerűen arról van szó, hogy a kényelmes használat, a letisztult dizájn, a tartós kialakítás együttesen egy sokkal jobb felhasználói élményt eredményeznek. Én ezt csak Apple életérzésnek hívom.
Milyen Apple laptop modellekkel találkozhatok?
Itt egy kicsit nehezebb dolgod lesz, ugyanis az elmúlt 10+ év szinte összes Apple laptop modellje Apple MacBook Pro néven fut. Így általában a megjelenési év alapján tudod majd őket megkülönböztetni. Gondolom nem mondok újdonságot azzal, hogy minél újabb a gép, annál többet tud majd. Érdemes a legutóbbi modellt választani, mert ezek rendelkeznek a legjobb funkciókkal, naprakész biztonsági funkciókkal és egy ilyen laptop még sok évig jó társad lehet majd.
Találkozhatsz még a MacBook Air modellekkel is, amik a Pro kisebb testvérei. Általában méretre is kisebbek, teljesítményben is valamivel kevesebbet tudnak. Ha egyszerű felhasználói feladatokra keresel gépet, akkor ez is tökéletes lehet.
Mennyibe fog kerülni egy Apple laptop?
Szerintem senkit nem fog meglepetésként érni, ha azt mondom, hogy sokba. A legolcsóbb modelljük is 400 ezer forintnál kezdődik, a legdrágább pedig valahol 2,5 millió környékén mozog. Én úgy gondolom, hogy ha az Apple mellett döntesz, nem fogsz csalódni, és tényleg megéri az árát egy ilyen gép. Ráadásul tényleg évekig használhatod majd mindenféle gond nélkül őket, szóval hosszú távon bőven megtérül az áruk. De azért érdemes azzal is számolnod, hogy ezek a masinák nem olcsók.
Legjobb 2 az 1-ben laptopok
- Tökéletes választás egyetemisták számára
- Rugalmas felhasználási lehetőségek
- Kényelmes használat
- Sokoldalú és ügyes
A 2 az 1-ben laptopok egy eléggé kis piacot fednek le, így csak érintőlegesen említeném őket. Ezek azok a gépek, amik egy laptop teljesítményével rendelkeznek, viszont lecsukható vagy levehető a billentyűzet, illetve érintőképernyővel is rendelkeznek. Így akár táblagépként is használhatod majd őket.
Teljesítmény tekintetében elég nagy eltérések lehetnek, ezt nem is részletezném nagyon. Ugyanazok az irányelvek érvényesek itt is, mint a sima hagyományos laptopok esetében. Ha komolyabb munkára, multitaskingre vagy erősebb programok futtatására keresel gépet, akkor érdemesebb erősebb hardverekkel rendelkező gépet választani. Ha csak hétköznapi feladatokat végzel, de a használat módjából adódóan szükséged van a 2 az 1-ben formátumra, akkor egy olcsóbb masinával is beérheted.
Miért érdemes 2 az 1-ben laptopot választanod?
Itt a válasz egészen egyértelmű, hiszen ezeknek a gépeknek a legnagyobb előnye, hogy tabletté alakíthatod őket. Szóval bármilyen helyzetben jó szolgálatot tesznek majd, ahol egy tablet használata kényelmesebb, mint egy laptopé.
Jó példa lehet erre egy olyan munka, ahol gyakran magaddal kell vinned a gépet, de nincs a közelben asztal, ahol kényelmesen elférne egy laptop. Ilyenkor egész egyszerűen összecsukhatod a gépet, kézbe fogod és már használhatod is. De akár otthoni környezetben is kényelmesebb lehet egy ilyen gép. Tegyük fel, hogy lehuppansz az ágyba vagy kanapéra és olvasnál vagy filmeznél a gépen. Ilyenkor sokszor kényelmesebb tabletként használni, mint az öledbe venni egy laptopot.
A másik előnye ezeknek a gépeknek, hogy bár tabletként funkcionálnak, mégis a laptopok teljesítményével rendelkeznek. Így sokkal erősebbek, több programot tudnak futtatni egyszerre. Szóval gyakorlatilag egy erősebb tabletről is beszélhetünk ebben az esetben.
Mennyibe fog kerülni egy 2 az 1-ben laptop?
Mivel itt elég nagy szórás van teljesítmény tekintetében, ezért az ár is hasonlóan alakul majd. Belépő kategóriás gépeket már 160-170 ezer környékén is találhatsz, a középkategória 300-400 ezer forint körül alakul, 500 ezertől felfelé pedig már igazi nagy teljesítményű gépeket is találhatsz.
Legjobb gamer laptopok
- Szuper ár-érték arány
- A komolyabb játékokat is simán elviszi
Szeretnél egy király laptopot, amin elfutnak a legújabb játékok is? Akkor a gamer laptopokat pontosan neked találták ki. Ezek a modellek nagy teljesítménnyel, jó ár-érték aránnyal és gamereknek tervezett apró extrákkal rendelkeznek. Így egyszerűen tökéletesek, ha játékról van szó.
Természetesen az erős hardveres háttér miatt ugyanúgy jól funkcionálnak majd mindennapi használat során, vagy akár videószerkesztés, sőt akár 3D modellezés esetén is.
Ezt a kategóriát nem is boncolgatnám sokat, hiszen egy teljes vásárlási útmutatót szenteltünk neki, ahol minden fontos információt megtalálsz, ami a gamer laptopok esetében fontos lehet. Így itt csak tényleg az alapvető dolgokat írnám le, illetve ajánlok neked egy terméket is. Ha pedig mélyebben érdekel a téma, akkor irány a gamer laptop útmutató!
Miért érdemes gamer laptopot választanod?
Nézzük meg a legfontosabb érveket, amik a gamer laptopok mellett szólnak.
- Nagy teljesítmény – Ez gyakorlatilag a gamer laptopok sarokköve, hogy erős hardverekkel rendelkeznek. Itt nem nagyon találkozol majd olyan géppel, ami drága, csinos, de közben valami mégis hiányzik belőle. Ebben a kategóriában tényleg minden gép motorházteteje alatt igazi bestiák bújnak meg. Ez pedig szükséges is a komolyabb játékok futtatásához.
- Gamer vibe – Ha már megvannak az alapok, érdemes valamivel feldobni a gépeket. És ebben nincs is hiány szerencsére. Agresszív, stílusos dizájn, RGB háttérvilágításos billentyűzet, durva személyre szabhatóság és más extrák. Ezek mind megtalálhatóak a gamer gépekben.
- Őrizd meg a hidegvéred – A nagy teljesítmény nem sokat érne, ha közben kigyullad a laptop az öledben. Ezek a gépek szerencsére speciális és korszerű hűtési rendszereket kapnak, amik általában erősebbek, mint amikkel a hagyományos laptopoknál találkozhatsz.
- Játék bárhol és bármikor – Sokszor olvastam már, hogy jobban megéri összerakni egy asztali számítógépet, mint gamer laptopot vásárolni. Én ezzel egyáltalán nem értek egyet. A hardverek ár-érték aránya egy kicsivel jobb az asztali gépek esetében, ez tény. Viszont amikor átmész a haverokhoz, elutazol, vagy csak szeretnél egy másik szobában játszani – az asztali gépedet egészen biztosan nem viszed majd magaddal. Míg egy gamer laptopot simán bepattinthatsz a laptop tatyóba és gyakorlatilag a világon bárhova magaddal viheted a játékaidat. Nyaralás, unalmas egyetemi előadás, hosszú vonatút? Egyiken sem fogsz unatkozni egy jó gamer géppel!
Mennyibe fog kerülni egy gamer laptop?
Ezek általában kifejezetten erős gépek, így már a belépő kategória is magasabb árcímkével rendelkezik, mint egy egyszerű böngészésre tervezett masina. Az olcsóbb gépek 300-350 ezer környékén kezdődnek, a legdrágábbakért pedig 1,5 millió körüli összegeket is elkérhetnek. Nagyjából 500 ezerrel kell számolnod, ha szeretnél 16 GB RAM-ot, de 700-800 körül már 32 GB-os gépeket is találsz. Ha belefér a keretbe, akkor én ez utóbbiakat javasolnám.
Milyen laptopot vegyek? – Részletes vásárlási útmutató
Ahogy már fentebb is írtam a megfelelő laptop kiválasztása az egyik legnehezebb feladat. A választék hatalmas és sokszor még miután leszűkítetted az igényeidet, akkor is több tucat lehetőség marad előtted. Ne is vesztegessük hát az időt, vágjunk bele és nézzük át a különböző szempontokat!
Miért fontos, hogy megfontoltan válassz?
A laptopoknál különösen lényeges, hogy jól átgondoltan hozd meg a végső döntést. Egyrészt azért, mert ez a termékkategória általában magasabb árakkal rendelkezik és nagyobb kiadást jelent, mint például egy kis háztartási gép. Másrészt pedig azért, mert a laptopok sajátossága, hogy az alkatrészek cseréje legtöbbször macerás és drága.
Ha eddig asztali számítógéped volt, akkor ott megszokhattad, hogy akár néhány havi rendszerességgel cserélhettél benne alkatrészt, így a géped együtt fejlődhetett az újabb és újabb megjelent technológiákkal. A laptopoknál ez nem egészen így megy, sokkal jellemzőbb, hogy egy megvásárolt konfigurációt akár 2-3 évig is változatlanul fogsz használni. Emiatt különösen fontos, hogy olyan gépet vásárolj, ami jó minőségű és képes minden igényedet kielégíteni a következő pár évre vonatkozóan.
Sokszor előfordulnak például integrált alkatrészek is, amiket nem is lehet cserélni. Amire viszont érdemes lehet figyelned vásárláskor, hogy a laptop belső memóriája bővíthető legyen.
Nem szabad azonban átlendülni a ló túloldalára sem, amikor csak azért veszünk drágább laptopot, mert az biztos jobb minőségű. Némelyik felső kategóriás notebook olyan extrákkal vagy olyan teljesítménnyel rendelkezik, amiket sokszor nem is tudunk kihasználni teljes egészében. Így az a plusz, amit ezekért fizetünk, megint csak feleslegesen elköltött pénz. Ugyanez vonatkozik a márkákra is. Butaság csak azért többet fizetni egy gépért, mert Apple. Ha azonban úgy gondolod, hogy számodra az esztétika és a könnyű kezelhetőség elsődleges, akkor viszont nagyon is jó választás lesz az Apple és megéri megfizetni azt a plusz költséget, amit ez jelent.
Emiatt én azt javasolom, hogy mérd fel alaposan, hogy pontosan mire is van szükséged, mire fogod a gépet használni és ez alapján válassz – a pénztárcád által megengedett árkategórián belül természetesen.
Az első lépés – Milyen operációs rendszert válasszak?
Érdemes mindenek előtt végiggondolni, hogy milyen operációs rendszert szeretnél majd használni a laptopodon. Néhányan a jó öreg Windows-ra esküsznek, megint mások az Apple MacOS-t preferálják. Nézzük meg a különböző rendszerek előnyeit és hátrányait!
Windows
A Windows-t egészen biztos, hogy mindenki ismeri. Ez egy rugalmas, felhasználóbarát operációs rendszer, ami ugyanakkor lehetőséget biztosít a tapasztaltabb felhasználók számára, hogy a komolyabb beállításokat is kezelhessék.
Haladva a korral a Microsoft erős támogatást ad az érintőképernyős gépek számára, a Windows 10 gond nélkül használható tableten, 2 az 1-ben laptopon vagy érintőképernyős gépen is. Nagy előnye még a széleskörű kompatibilitás, a legtöbb játék és program gond nélkül fog működni Windows alatt. Ha játszani szeretnél az új gépeden, akkor mindenképpen ezt javaslom.
MacOS
Az Apple MacBook-okon használt operációs rendszer, a MacOS egyértelműen a felhasználói élményt helyezi előtérbe és eköré épít fel minden mást. A felületek emiatt jelentősen különböznek a Windows-nál megszokottaktól. A számítógép használata jóval egyszerűbb, gördülékenyebb és sokak számára gyorsabb is. Kiváló választás lehet, ha munkához keresel megfelelő gépet.
Nagy előny még a hosszabb működési idő és a más Apple eszközökkel való egyszerű szinkronizálás. A MacOS-t futtató készülékek minden esetben kiemelkedően esztétikusak, felhasználóbarátok és stílusosak. Néhány negatívummal is kell számolnod, ezek elsősorban a magasabb ár, szoftverek terén a kisebb kompatibilitás és a komolyabb beállítások nehezebb elérése.
Chrome OS
A Google által forgalmazott olcsó, de kiváló minőségű Chromebook-ok saját operációs rendszeréről van szó. Lehetőségeiben erősen limitált. Beállítások és futtatható programok tekintetében is lemarad a Windows és a MacOS mögött. Cserébe viszont a limitált felhasználói felület hihetetlenül egyszerű irányítást tesz lehetővé, amit a fiatalabbak, az idősebb generáció és a kevésbé hozzáértők is szívesen látnak majd.
Másik nagy előnye, hogy hihetetlenül biztonságos. Emiatt különösen jó választás lehet iskolás gyermekek számára. Elsősorban netes böngészésre fejlesztették ki őket, azonban néhány magasabb árkategóriás Chromebook képes az Androidos alkalmazásokat is futtatni, amivel jelentősen bővülnek a felhasználási lehetőségek. A Chrome OS-t futtató gépek korrekt kis masinák, amik böngészésre és alapvető feladatokra kiválóan alkalmasak, a kedvező ár mellé pedig extra hosszú működési idő tartozik.
Linux
Ha operációs rendszerekről beszélünk, akkor érdemes megemlíteni a Linuxot is. Ezt akár Windows vagy MacOS kompatibilis gépeket is tudod futtatni, szóval a hardveres részt kevésbé befolyásolja. Azért sem szeretnék bővebben kitérni erre, mert ha ott tartasz, hogy az új gépeden Linuxot szeretnél futtatni, akkor valószínűleg úgy sincs szükséged bővebb útmutatóra az operációs rendszereket illetően.
Méret és súly
Laptop vásárlásakor nagyon fontos szempontot jelent a méret. A különböző készülékek között elég nagy a szórás, hiszen 11 inch (28 cm) és 18 inch átmérő között válogathatsz. Ez azért is lényeges, mert a mérettel arányosan növekszik majd a készülék súlya is.
Ha fontos számodra a hordozhatóság és napi szinten viszed majd magaddal az új masinádat, akkor érdemes lehet a kisebb laptopok között keresgélned. Ezek között már van olyan modell, ami akár 1 kilogramm alatt van súlyban. Ezeknek a szállítása kifejezetten kényelmes és egyszerű. A gyártók külön szériákat adnak ki, amik karcsúbbak és könnyebbek a hagyományos gépeknél. Jó példa erre az Ultrabook, az Asus Zenbook vagy a Lenovo Yoga sorozata.
A komolyabb teljesítmény azonban általában nagyobb méretet és nagyobb súlyt is jelent. Ide tartoznak például a gamer laptopok. Ezeket a gépeket viszonylag egyszerűen szállíthatod, használatuknál azonban érdemes valamilyen asztalhoz leülnöd, magasabb súlyuk miatt ugyanis kényelmetlen lesz őket kézben tartani.
Az alábbi listából kaphatsz egy nagyjábóli képet, hogy a különböző méretek milyen súlyokkal párosulnak. Ezek az adatok csak iránymutatók, egyes modelleknél természetesen lehetnek eltérések.
- 11-12 inch (28-30,5 cm) – 1-1,5 kg
Általában vékony és ultrakönnyű laptopok tartoznak ide.
- 13-14 inch (33-33,5 cm) – 2 kg alatt
Kiváló egyensúly a nagyobb méret és a könnyű súly között.
- 15 inch (38 cm) körül – 2-3 kg
Ez talán a leggyakoribb kategória, amivel találkozni fogsz.
- 17-18 inch (43-46 cm) – változó súly
Legtöbb esetben itt találod majd az izmosabb felső kategóriás gépeket, de egyes gyártók igyekeznek nagyobb képernyővel rendelkező, könnyű súlyú gépeket is a piacra dobni. Emiatt nehéz lenne egy konkrét súlyt megadni ennél a méretnél.
2 az 1-ben laptopok
Találkozhatsz majd a piacon olyan 2 az 1-ben laptopokkal, amik laptopként és tabletként is funkcionálnak egyszerre. Ezeket használhatod felállítva, kézben tartva vagy hagyományos notebook formátumban is. Előnyük a rugalmasság, hiszen minden helyzetben kényelmesen tudod őket kezelni.
Ebbe a kategóriába tartoznak a Microsoft Surface Go laptopja, sok Chromebook, az Asus Zenbook Flip készülékei és a Lenovo Yoga sorozat is.
Általában kétféle megoldás létezik, az egyiknél a billentyűzetet hátrahajtva gyakorlatilag félbecsukod a laptopot, a másiknál pedig levehető a billentyűzet, így meghagyva a monitort, mint egy tabletet. Az előbbi változat általában jóval hosszabb ideig bírja egy töltéssel.
A 2 az 1-ben laptopok ár-érték arányban nem nyújtanak túl sokat, emiatt csak és kizárólag akkor ajánlom ezt a választást, ha biztos vagy benne, hogy maximálisan ki tudod használni a készülék által nyújtott rugalmasságot.
A laptop kialakítása
Nagyon fontos egy laptopnál, hogy milyen minőségű alapanyagokból készült és hogyan rakták azt össze. Erről leginkább internetes értékelésekből érdemes tájékozódni. Ha egy adott modellről azt olvasod, hogy sok embernél esett darabjaira, tört el benne ez vagy az az alkatrész, akkor érdemes lehet másik készüléket választanod.
A masszív, tartós felépítés különösen fontos, ha tudod magadról, hogy sokat fogod mozgatni a gépet. Ilyenkor ugyanis könnyebben leeshet, ráeshet vagy ráfolyhat valami. Ha igazán ügyetlennek tartod magad, akkor érdemes lehet direkt olyan készüléket nézni, ami víz-, por- és ütésálló. A magasabb árkategóriákban pedig már olyan készülékeket is találhatsz, amik katonai szabványoknak megfelelő védelemmel rendelkeznek.
A laptop képernyője
Ahogy a hagyományos asztali számítógépeknél, úgy a laptopoknál is az egyik legfontosabb periféria a monitor, hiszen elsődlegesen ezen keresztül jut el hozzánk az információ.
Fontos tisztázni, hogy a monitor mérete és felbontása két különböző dolog. A méret a fizikai hosszúságát és szélességét jelenti, amit általában az átmérővel szoktak meghatározni. Erről beszéltünk már a laptopok méreténél. A felbontás azt mutatja meg, hogy az adott méretű képernyő hányszor hány darab pixelt vagy képpontot képes megjeleníteni. Ez határozza meg, hogy milyen minőségű képet kapunk majd. Én azt javaslom, hogy próbáljunk olyan gépet keresni, ami tudja a Full HD (1920×1080 pixel) felbontást, mert manapság már minden médiás dolog ebbe az irányba halad vagy túllépte ezt.
Néhány komolyabb laptopnál természetesen elérhető a mindenható 4K felbontás is, ami kristálytiszta, gyönyörű képpel kecsegtet. Azt azonban érdemes észben tartani, hogy egy 4K felbontású monitor ritkán bánik kesztyűs kézzel az akkumulátorok töltöttségével. Ha sokat utazol és használod majd aksiról a gépet, akkor érdemes lehet feláldoznod a jobb képminőséget a hosszabb működési időért cserébe.
Van még néhány dolog, amire oda kell majd figyelned a monitorral kapcsolatban. Ha játszani szeretnél a készüléken, akkor a frissítési sebességet és a válaszidőt kell majd megnézned. Laptopoknál különösen fontos, hogy milyen szögből nézve marad tisztán kivehető a kép. A nagy láthatósági szöggel rendelkező monitorokon többet is tudtok egyszerre filmet nézni vagy az ágyban fekve is könnyedén látod majd a képet. Ebben a kategóriában az IPS paneles monitorokat tudom ajánlani.
Ami még érdekes funkció lehet a laptopok esetében az az érintőképernyő. Ezzel nem minden készülék rendelkezik és nem is mindenkinek van rá szüksége. Ha hétköznapi böngészésre használod a gépet, akkor az érintőképernyő könnyebbé és gyorsabbá teheti a dolgokat. Ha komolyabb feladatokra vagy játékra szeretnéd használni a készüléket, akkor viszont nem ajánlom, mert jelentősen csökkenti az akkumulátor töltöttségét. Másik hátránya még, hogy az érintőképernyők sokszor fényesebbek, jobban tükröződnek. Ez különösen zavaró lehet utazás közben vagy olyan helyeken, ahol erősebb a napfény.
A billentyűzet
Mivel egy laptopnál nem tudsz olyan könnyen billentyűzetet cserélni, mint mondjuk egy asztali gépnél, ezért különösen fontos, hogy olyat válassz, amivel hosszú távon is boldog leszel. Ha a tanulás vagy munka során sokat írsz, jegyzetelsz akkor pedig még jelentősebb lehet ez.
Próbálj olyan billentyűzetet keresni, aminél az egyes gombok megfelelően nagy mérettel rendelkeznek és közöttük elegendő hely van, hogy kényelmesen le tudd őket nyomni. Az is fontos, hogy hogyan vannak elrendezve a billentyűk, hiszen az összenyomorított num pad vagy a nehezen kezelhető nyilak kifejezetten rossz felhasználói élményt tudnak nyújtani.
Érdemes lehet kipróbálni azt is, hogy mennyire nyomódnak be a billentyűk. Ez teljesen személyes preferencia kérdése, de némelyik laptopnál például alig mozdulnak el a billentyűk. Én például írásnál úgy püfölöm őket, mintha muszáj lenne, szóval örülök neki, ha van mozgástere az ujjaimnak.
Ami még hasznos lehet, az a hátsó megvilágítás. Legyen szó egy félhomályos íróasztalról vagy esti filmezésről az ágyban, sokat segít ha látod is, amit csinálsz.
Specifikációk
Ha számítógépekről beszélünk, akkor természetesen nem maradhat ki a legfontosabb szempont sem: a specifikációk. Ez az, amihez sokan nem értenek és elvéreznek rajta, pedig tényleg ez a leglényegesebb, amit meg kell vizsgálnod, mielőtt meghozod a végső döntést. Az alábbiakban megpróbálom egyszerűen és érthető módon körüljárni a témát.
CPU
A CPU vagy központi feldolgozóegység gyakorlatilag a számítógép agya, ez vezérli az utasítások értelmezését és végrehajtását.
Leggyakrabban az Intel Core processzoraival találkozhatsz majd, így ezeket nézzük át először. A Core i3 család a belépő kategória, ami a gyengébb készülékekben található meg.
Én inkább javasolnék egy legalább Core i5 processzorral rendelkező vasat, ami egy gyakori és jól működő megoldás lehet. A modellszámokon nem mindig könnyű eligazodni. Az U-ra végződő procik a leggyakoribbak. Ha Y-t látsz benne, akkor az egy kevesebbet fogyasztó, de kisebb teljesítménnyel rendelkező darab lesz. Ezeknek az előnyük, hogy kevesebb hőt termelnek, így akár azt is lehetővé teszik, hogy a készülék ventilátor nélkül működjön. Ezek a laptopok pedig nem csak súlyra könnyebbek, de kifejezetten alacsony zajszinttel is rendelkeznek. A HQ jelzéssel ellátott processzorok a spektrum másik vége, ők többet fogyasztanak, azonban jóval nagyobb kapacitással is rendelkeznek. Az Intel nyolcadik generációs processzorai kiváló teljesítménnyel rendelkeznek és jó választást jelenthetnek, őket onnan tudod felismerni, hogy a 8-assal kezdődik a számuk (pl.: Core i5-8250-U).
A felső kategóriás gépekben már az erősebb Core i7 sorozattal találkozhatsz. Ezek nagy teljesítményű processzorok, azonban hűtés tekintetében többet igényelnek, mint gyengébb társaik. Ugyanúgy megtalálhatóak a HQ, Y és 8. generációs CPU-k, mint a Core i5 esetében. Ennél is van még feljebb, a Core i9, ami bivalyerős, viszont nagy, drága és mindenképpen kell mellé egy jó hűtőrendszer.
Az Intel Pentium vagy Celeron CPU-k régebbi darabok, amik olcsók ugyan, viszont lassúak és szinte csak böngészésre és minimális dokumentumszerkesztésre alkalmasak. Ha pedig tényleg igazi epik vasat akarsz, akkor ismerkedj meg az Intel Xeon-nal és ints búcsút az akkumulátorod töltöttségének.
A másik nagy gyártó az AMD, akiknek az AMD Ryzen Mobile processzorai direkt laptopokhoz lettek kifejlesztve és a Core i5 vagy i7 CPU-kkal is felveszik a versenyt. Az alsóbb kategóriás gépekben az AMD A, FX vagy E szériákkal találkozhatsz, amik böngészéshez, egyszerűbb munkákhoz és filmezéshez tökéletesen megfelelhetnek. Ha játékra használod majd a laptopot, akkor egyébként érdemes lehet inkább az AMD, mint az Intel procik irányába kacsintgatnod.
RAM
A másik fontos specifikáció, amit nem hagyhatsz figyelmen kívül az a RAM vagy közvetlen hozzáférésű memória, ahol a processzor által végrehajtandó programok és adatok tárolódnak.
Ha alsó kategóriás gépekben gondolkozol, akkor is legalább 4 GB-ot javasolnék. Az újabb, modernebb programokhoz, de még egyszerűbb böngészéshez is szükséged lesz ennyire. A 8 GB memória elegendő lehet a legtöbb átlagos felhasználó számára, ezzel már rengeteg játék és néhány szerkesztő program is kényelmesen fog működni. Efölött találhatsz 16 vagy akár 32 GB RAM-mal rendelkező gépeket is. Ilyet csak akkor van értelme vásárolnod, ha biztos vagy benne, hogy ki is fogod tudni használni a nagyobb teljesítményt. Például komolyabb videojátékokhoz, videó vagy 3D szerkesztéshez.
Ha bizonytalan vagy, hogy mennyi memóriára van szükséged vagy szeretnéd nyitva hagyni a kapukat, akkor keress olyan laptopot, aminél később bővíthető a RAM.
Tárhely
Ez a memória, ahol az állandó fájlokat tárolod majd. Régebben ezt HDD-nek vagy merevlemeznek hívták, azonban azóta megjelentek az SSD-k vagy tartós állapotú meghajtók.
A HDD-k hátránya, hogy zajos, könnyen melegedik, méretre is nagyobb és jóval lassabban működik, mint az újabb SSD-k. A másik versenyzőnk viszont gyors, halkan működik és jóval kisebb helyet foglal.
Jogosan teszed fel a kérdést, hogy akkor miért használunk még mindig HDD-ket? A válasz egyszerű, ugyanis ha azt nézzük, hogy egységnyi pénzért mennyi tényleges tárhelyet fogsz kapni, akkor sajnos az SSD csúnyán alulmarad. Jelenleg 123, 256 és 512 GB-os tárhellyel rendelkező SSD-ket tudsz vásárolni, azonban az utóbbi már kifejezetten magas árral rendelkezik. Ezzel szemben a HDD-k világában inkább 1-2 TB-okról beszélhetünk.
Ha nem tárolsz túl sok dolgot a laptopodon, akkor a gyorsabb működés érdekében kiváló választás lehet egy kisebb memóriával rendelkező SSD-t használó készülék. Ha viszont szereted az összes filmedet, zenédet és játékodat a gépen tartani, akkor a HDD lesz a te barátod.
Némelyik modell egyébként kombinálja a kettő megoldást és az operációs rendszert például SSD meghajtón tartja, ahonnan sokkal gyorsabban működik, de például a filmeket már HDD-n tárolhatod. Ezt egyébként házilag is megteheted, ha veszel egy külső HDD tárhelyet és csatlakoztatod az SSD-s laptopodhoz.
GPU
A GPU vagy grafikai processzor, esetleg videokártya ahogy a neve is mutatja a grafikai feladatok és számítások elvégzésében segít. Legyen szó 3D-s vagy 2D-s grafikai elemekről, azokért a GPU felelős.
Ez egy elég összetett és bonyolult kategória, ami akár saját írást is kaphatna, emiatt nem fogunk túl mélyen belemenni. Az olcsóbb laptopoknál gyakran találkozhatsz integrált rendszerekkel, amik a rendszer memóriáján osztoznak. Ezek az alapvető multimédiás feladatokra bőven elegendőek, néhány játékot is futtathatsz vele. Ha azonban főként játszanál vagy esetleg szerkesztéseket végzel, akkor elengedhetetlen egy dedikált GPU. Az AMD és az Nvidia a két legjelentősebb gyártó, mindkettőjük kínálatában találhatsz gyengébb és erősebb GPU-kat is.
Annyit érdemes még itt megemlíteni, hogy a laptopokban általában nehezebben tudsz alkatrészt cserélni, mint egy asztali gépnél. Emiatt érdemes körültekintően megválasztani a készüléket és pontosan tájékozódni az adott GPU-ról is.
Az akkumulátor üzemideje
Ez egy olyan dolog, amit csak te tudsz eldönteni, hogy mennyire fontos számodra. Ha sokat utazol vagy használod majd a készüléket távol bármilyen áramforrástól, akkor érdemes hosszabb működési idővel rendelkező gépet nézned. Ha azonban leginkább konnektor közelében leszel, akkor érdemesebb lehet egy nagyobb teljesítményű, de alacsonyabb működési idővel rendelkező gépet vásárolnod.
Amit fontos megjegyezni, hogy a gyártó által feltüntetett értékek csak tájékoztató jellegűek. A valós üzemidő ugyanis millió apró dologtól függ: a futtatott programok, a gép aktuális teljesítménye, a wifi kapcsolat, a képernyő fényereje, stb.
Operációs rendszerek tekintetében, ahogy fentebb is említettem a Chrome OS jelentősen kevesebbet fogyaszt, mint például a Windows 10. Cserébe természetesen kevesebb feladat ellátására is alkalmas.
Csatlakozók és portok
A laptopok nagy előnye, hogy saját magukban is teljesen használható, maradéktalanul funkcionáló készüléket jelentenek. Ennek ellenére azonban sokszor érdemes lehet más külső kütyüket vagy perifériákat csatlakoztatni a kényelmesebb használat érdekében. Itt jön képbe, hogy milyen csatlakozókkal rendelkezik az adott gép. Ezt a szempontot sem szabad elhanyagolni, mert nincs is annál rosszabb, mint ha vásárlás után jössz rá, hogy valamelyik kedvenc holmidat nem tudod majd használni az új gépeddel.
Az USB port alapfelszereltség minden gépen, azonban nem mindegy, hogy milyen USB csatlakozással rendelkezik az adott modell. Az USB 3.0 ugyanis akár 10X gyorsabb átviteli sebességre képes, mint az elődje a 2.0. A 3.1 pedig még ennek is a kétszeresét, akár másodpercenként 10 gigabitet képes fogadni vagy küldeni. Ennél már csak az Apple által használt átvivő kábel, a Thunderbolt lehet gyorsabb, a csúcssebessége ugyanis 40 gigabit másodpercenként! Ne csak arra figyelj azonban, hogy elég gyorsak legyenek az USB portok, hanem hogy több darab is legyen belőlük. Legalább kettőt javasolnék, az egérnek és még egy kütyünek, de a három darabot is könnyedén ki lehet még használni.
A HDMI csatlakozás még, ami hasznos lehet, hiszen enenk segítségével HD minőségben is képes leszel médiaátvitelre. Kirakhatod a laptopodon vetített filmet a TV képernyőre például. Ha pedig rendelkezel digitális kamerával vagy fényképezővel, akkor a kártyaolvasó slot is hasznos kényelmi extrát fog jelenteni!
Meghajtók
Régebben ez alaptartozék volt, azonban manapság egyre ritkábban találkozni vele. Ha szeretnél az új laptopoddal DVD vagy Blu-ray lemezeket lejátszani, akkor külön győződj meg róla, hogy az adott modell rendelkezik-e lemezolvasóval.
Ha viszont nem használod majd, akkor tényleg felesleges bele. Nagyon sok helyet spórolhatsz meg nélküle, ahova elférnek más jóságok. A legtöbb filmet és játékot egyébként is megtalálod már online.
Jó alternatív megoldás lehet egyébként egy külső DVD vagy Blu-ray olvasó, amihez már viszonylag olcsón hozzájuthatsz.
Biztonság
A laptopok összességében több biztonsági kockázatnak vannak kitéve, mint egy asztali számítógép. Ha magaddal viszed, előfordulhat, hogy elhagyod vagy ellopják. Kint hagyhatod valahol egy asztalon, ahol hozzáférhetnek az USB portokhoz, amin keresztül megfertőzhetik a gépet, de a megfelelő beállítások nélkül akár egy publikus Wi-Fi hálózat is veszélyt jelenthet.
Emiatt én azt javasolnám, hogy ha két hasonló modell között vacillálsz, de az egyik rendelkezik extra biztonsági funkciókkal, akkor inkább azt válaszd. Sok gépben található például ujjlenyomat olvasó, de a szoftverek és hardverek területén is több hasznos extrát találhatsz.
Különböző laptop márkák
A legtöbb termékcsalád esetében, nem szoktam külön írni a márkákról, azonban a laptopoknál egy pár szó erejéig megemlíteném ezt a témát. Fontosnak tartom, hogy ne írjunk le egy-egy márkát teljesen, csak azért, mert esetleg az egyik modelljük kevésbé sikerült jól. Minden gyártónak vannak jobb és kevésbé jó laptopjai. Ezekről főként az online értékelések alapján tudsz tájékozódni. Amit viszont érdemes lehet figyelembe venni, az az adott cég szervizrendszere és ügyfélszolgálata. Jó esetben erre sosem lesz szükséged, de ha esetleg valami galiba van, akkor nem árt tudni, hogy jó kezekben vagy.
Bár nem Magyarországon készült, a Laptop Mag friss 2018-as felmérése, mégis úgy gondolom, hogy jó képet ad az egyes gyártók ügyfélszolgálatairól. A következő listában helyezések szerint rendezve találhatod az egyes gyártókat, mögöttük pedig a maximális 100-ból általuk elért pontszámot.
- Apple – 93
- Dell – 90
- Samsung – 90
- ASUS – 79
- HP – 75
- Lenovo – 70
- Acer – 70
- Microsoft – 69
- Razer – 65
- MSI – 45
Extrák és kiegészítők
Említettem már, hogy a laptopok egyik legnagyobb előnye, hogy önmagukban is tökéletesen használhatóak. Azonban néhány kütyüvel és kiegészítővel sokkal kényelmesebbé teheted majd az életedet. Összegyűjtöttem neked néhányat, amikből ötletet meríthetsz.
Ha szeretnéd magaddal vinni a gépet, akkor egy laptoptáska mindenképp jól fog jönni.
Néhány szoftvert is egészen biztos, hogy meg kell vásárolnod a készülék mellé. A Windows operációs rendszer tipikusan ilyen, de a Microsoft Office és valamilyen vírusirtó is hasznos lehet.
A touch pad jó megoldás lehet rövidtávon, azonban ha sokat használod majd a laptopot, akkor mindenképpen érdemes beruháznod egy jó minőségű, kényelmes egérre is.
Ha sok filmet nézel vagy SSD tárhellyel rendelkező laptopot vásárolsz, akkor egy külső HDD is jó szolgálatot tehet.
A legtöbb készülék rendelkezik beépített mikrofonnal és webkamerával, ami elegendő lehet ahhoz, hogy kényelmesen videócsetelj. Viszont ha professzionálisabb videókat vagy hanganyagokat akarsz készíteni, akkor mindenképp nézd meg, hogy a beépített kamera és mikrofon elég jó minőségben rögzít-e. Ha nem, akkor ezt is külön kell majd megvásárolnod.
Az utolsó javaslatom eléggé szituációfüggő, viszont néhány helyzetben nagyon jól jöhet egy hordozható nyomtató.
Sokat spórolhatsz, ha eleve csomagban vásárolod meg a gépet. Legtöbbször laptoptáskát és szoftvereket tudsz majd olcsóbban beszerezni így. Illetve ha spórolni akarsz, akkor érdemes lehet olyan helyen vásárolnod, ahol a régi laptopodat beszámítják. Így nem csak a veszélyes hulladéktól válhatsz meg, de a pénztárcáddal is jót teszel majd.
Gamer laptopok
Külön említést érdemelnek a gamer laptopok, amik egy viszonylag új és érdekes kategóriát képviselnek. Ezek a gépek általában bivalyerős vasak, amiket kifejezetten játékra terveztek. Nem csak elviszik a legújabb cuccokat, de kiváló grafikai, multimédiás élményt nyújtanak és olyan extrákkal vannak felszerelve, amik jelentősen megkönnyítik a játékosok életét. Az extraerős hűtőrendszer vagy a VR kompatibilitás is idetartoznak például.
A gamer laptopokkal kapcsolatban annyira sok tudnivaló van, hogy a jelenlegi írásunkban már nem lesz lehetőségem kitérni mindenre. Ha azonban érdekelnek ezek a készülékek, akkor bátran ajánlom figyelmedbe a gamer laptop vásárlási útmutatónkat, ahol minden szükséges információt megtalálsz.
Legjobb laptopok összehasonlítása
Termék név | Kép | Főbb előnyök | Laptop ár |
---|
Gyakori kérdések
✅ Melyik a legjobb laptop?
Nincs egyértelműen legjobb laptop, hiszen különböző céllal és felhasználási móddal készülnek termékek. A legjobb laptop egy szubjektív vélemény, a pontos igényeid, lehetőségeid alapján tudod kiválasztani a számodra lejobb terméket. Olvasd el ezeket: