Szubjektív cikk: A cikk a szerző saját véleményét tükrözi, mely saját kutatásokon, tapasztalaton és mások véleményén alapul. A szerző nem ismeri a Magyarországon kapható összes terméket. Emiatt az itt bemutatott termékek nem objektív a legjobbak, hanem a szerző pillanatnyi véleményét mutatják be.
Komoly feladat elé nézel, ha laptop vásárlásra adod a fejed. Számtalan gyártó és még több különböző modell közül válogathatsz majd. Ez egyrészt rengeteg lehetőséget biztosít számodra, másrészt viszont jelentősen megnehezíti a választást.
Azzal, hogy alaposan végiggondolod, hogy mire is van szükséged pontosan, jelentősen leszűkítheted az egyébként félelmetesen széles kínálatot. A gamer laptopok kategóriája ékes példa erre, hiszen olyan specializált gépekről beszélünk, amik egy konkrét célcsoportot észben tartva készültek.
Ha sokat játszol, szereted kipróbálni a legújabb AAA játékokat és fontos számodra a minőségi szórakozás, akkor a legjobb helyen jársz. Vásárlási útmutatónkban nem csak azt járjuk körül, hogy milyen készüléket válassz, de azt is, hogy tényleg szükséged van-e egy gamer laptopra. Görgess lejjebb és minden kérdésedre azonnal választ kapsz!
Gamer laptop toplista
Termék név | Kép | Főbb előnyök | Gamer laptop ár |
---|---|---|---|
Lenovo Legion 5 Pro 16IAH7H |
| aktuális ár | |
ASUS TUF Gaming A15 FA507NV-LP033 |
| aktuális ár | |
ASUS ROG Zephyrus G16 |
| aktuális ár | |
Acer Aspire Nitro AN515-58-75JQ |
| aktuális ár | |
Acer Predator Helios PH16-72-99W3 |
| aktuális ár | |
GIGABYTE G5 MF |
| aktuális ár |
Gamer laptop tesztek, vélemények
A következő gamer laptopokat a legalaposabb körültekintéssel gyűjtöttem össze, hogy neked ne kelljen hosszú órákat eltöltened a különböző webshopok böngészésével. A legtöbb esetben egy-egy modell specifikációi jelentősen változhatnak, ezért a linkeket követve elérheted azokat a konkrét hardverekkel rendelkező darabokat, amik szerintem a legjobb ár-érték arányt nyújtják.
Legjobb olcsó gamer laptopok
Bár egy gamer laptop általában nem olcsó mulatság, szerencsére azért itt is megtalálhatóak azok a modellek, amikhez olcsóbban juthatsz hozzá. Ha korlátozottabb a keret, akkor érdemes lehet ezek között keresgélni.
A gamer laptopok esetében már a belépő kategória is erősebb, mint egy átlag középkategóriás laptop. Így egészen biztos, hogy még ezekkel is egy jó teljesítményű, igazi kemény vasat kapsz majd. Legtöbb esetben képesek elvinni az újabb játékokat is. Igaz, van, hogy alacsonyabb grafikai beállításokkal.
Amit mindenképpen érdemes észben tartani ennél a kategóriánál, hogy valamiben szinte biztosan kompromisszumokat kell majd kötnöd. Illetve az is lényeges, hogy még a belépő kategóriás gamer laptopok is drágábbak általában, mint egy sima hagyományos gép.
Ennek ellenére még mindig szuper laptopokról van szó, hiszen egy laptop sem érdemelheti ki csak úgy a gamer jelzőt.
Mikor érdemes belépő kategóriás gamer laptopot választanod?
Két esetben is jó választás lehet egy belépő kategóriás gép. Az egyik természetesen, ha szűkösebb az anyagi keret. Ilyenkor sajnos nincs mit tenni, vagy gyűjtögetsz még, vagy megveszel egy olcsóbb gépet. Szerencsére a gamer laptopoknál még az olcsó is általában jó, így nem kell majd sok mindenről lemondanod emiatt.
A másik eset, amikor tényleg jó szívvel tudom ajánlani a belépő kategóriás gamer gépeket, ha egész egyszerűen nem szoktál a legújabb AAA játékokkal játszani. Én például személy szerint az indie műfaj szerelmese vagyok, emiatt nagyon-nagyon ritkán fordul elő, hogy olyan játékot tolok, amihez elképesztően erős gép kell. Ilyenkor egész egyszerűen pénzkidobás lenne egy prémium gépet vennem, hiszen úgysem használnám ki igazán a bivalyerős teljesítményét.
Mit kell tudnia egy belépőkategóriás gamer laptopnak?
Ahogy már fentebb említettem, ebben a kategóriában valószínűleg majd bizonyos kompromisszumokat kell kötnöd. Ez nem jelenti azt, hogy gyenge gépet kapnál, csupán azt, hogy valamelyik értéke jó eséllyel kisebb lesz. Például kicsivel gyengébb videokártya kerül bele, kisebb a monitor, vagy picivel lassabb a proci. Illetve azzal is számolni kell, hogy általában itt az extrákból is kevesebb szokott lenni. Lássuk, hogy mik azok a dolgok, amiket mindenképpen tudnia kell már egy belépőkategóriás gépnek is.
- RAM – Ez mindig fontos, bármilyen gépről van szó. A 8 GB egy egyértelmű minimum követelmény, de ha megteheted, akkor érdemesebb lesz 16 GB-os gépet választani. Van olyan gép, aminél ez utólag még fejleszthető. Ha ilyet választasz, egy ideig a 8 GB-tal is megúszhatod.
- Videokártya – Gamer laptop esetében ez lesz az egyik legfontosabb szempont. Ez adja a gép lelkét, ráadásul később nem cserélhető benne. Ha találsz olyan gépet, ami jó videokártyával rendelkezik, de valami más kicsit gyengébb benne, még mindig érdemes lehet azt választani. A GeForce GTX 1660 Ti jó kiindulási alap lehet, de még esetleg a 1650 is. A legtöbb esetben legalább 4 GB grafikai memóriára lesz szükséged.
- Processzor – Ez is fontos, viszont ha jó a videokártya, akkor itt kicsit lehet csalni, és még mindig szuperül fog működni a gép. Egy GTX 1650, egy Core i5 processzorral már elég jól teljesít. De természetesen itt is érdemesebb lehet egy Core i7 gépet választani, ha belefér a keretbe.
- SSD – Mindenképpen olyan gépet válassz, amiben megtalálható az SSD tárhely. Ez lehet akár egy alacsonyabb 128 GB-os is, mellé egy HDD kombóval. HDD nélkül általában 256 GB a minimum hely, amire szükséged lehet. Bár még ez sem túl sok a mai játék méretek mellett.
- Minden más – Nos, a fentiek után következik minden más, amiből érdemes lesz lejjebb adnod. Béna a billentyűzet? Vehetsz egy kontrollert vagy külső billentyűzetet. A touchpad nem rendelkezik a legújabb extrákkal? Úgyis egeret használsz. Ezekből a dolgokból kicsit lejjebb lehet adni, ha szeretnéd lefaragni a gép árát. Amíg az alap teljesítmény rendben van, addig még egy kisebb képernyőn is jól fogsz szórakozni. Viszont semmilyen nagy méretű képernyő vagy csili-vili billentyűzet nem fog kárpótolni, ha akad a játék, mert nem elég erős a gép.
Mennyibe fog kerülni egy belépő kategóriás gamer laptop?
A fentiektől függően nagyjából 320 és 390 ezer forint közötti összeggel kell majd számolnod. A videokártyán, RAM-on és processzoron tudsz kicsit spórolni. Ezekből a videokártya az, amin semmiképp sem érdemes. Illetve ha szeretnél olcsóbban kijönni, akkor tényleg az extrákat érdemes első körben elfelejteni.
TOP gamer laptopok
- Szuper ár-érték arány
- A komolyabb játékokat is simán elviszi
- Igazi gamer élmény
- Nagy teljesítmény, kedvező áron
A legtöbb gamer számára azok a laptopok fogják a legjobb választást jelenteni, amik még nem esnek a milliós árkategóriába, de már elég jók ahhoz, hogy gond nélkül vigyék a legújabb játékokat is. Ezeknek a masináknak általában a legnagyobb előnye a szuper ár-érték arány. Én csak TOP gamer laptopoknak nevezem őket.
Itt tényleg igazi nagy teljesítményű gépekről van szó, amik a hagyományos laptopok között már erősen belecsúsznának a prémium kategóriába. Nem csak erős vasak ezek, hanem számos csinos extrával és kényelmi funkcióval is rendelkeznek. Így összességében nagyon jó felhasználói élményt nyújtanak majd.
Ráadásul valószínűleg még néhány évig jól elleszel velük, anélkül, hogy a teljesítmény miatt különösebben aggódnod kéne.
Mikor érdemes TOP gamer laptopot választanod?
Igazából a legtöbb esetben ebből a kategóriából lesz érdemes válogatnod. Ha nagyon korlátozott az anyagi keret, akkor egyértelműen a belépő kategóriás gépeket ajánlom. Azonban, ha nem kell nagyon spórolnod, akkor a TOP gamer laptopok mindenképpen jobb felhasználói élményt nyújtanak, így bőven megérik a magasabb árat. A prémium gépeket azért nem szoktam átlag felhasználóknak ajánlani, mert sok esetben nem tudják teljesen kihasználni őket. Ugyanis azok a gépek a nagyon magas ár mellett szuper magas teljesítménnyel is bírnak. Aminek általában csak a töredékét fogod hasznosítani. Főleg ha sokszor játszol régebbi, vagy kevésbé hardverigényes játékokat is.
A belépőkategória és a prémium gépek közötti arany középutat pedig a TOP gamer laptopok jelentik. Ezek nyújtják a legjobb ár-érték arányt. Itt már nem kell az alacsonyabb teljesítmény miatt aggódnod, de közben a magasabb ár miatt sem. Szóval tökéletes választás lesz a legtöbb esetben.
Mit kell tudnia egy TOP gamer laptopnak?
Mitől lesz egy gamer laptop TOP gép? A jó ár-érték arány mellett fontos a megfelelő hardveres háttér is. Az alábbiakban áttekintjük, hogy pontosan mire is lesz szükséged.
- RAM – Míg a belépő kategóriás gépeknél még elevickélhetsz 8 GB RAM-mal is, addig ezeknél a gépeknél már érdemes olyat keresned, ami 16 GB memóriával rendelkezik. Ez lehetővé teszi az újabb játékok futtatását, de akár grafikai szerkesztéshez vagy más hardverigényesebb munkákhoz is jó lehet.
- Processzor – Itt nagyjából a Core i7 az alap, amivel érdemes számolnod. Egy erősebb videokártya mellett beleférhet a Core i5 is, de ez csak nagyon speciális esetekben érvényes. Például a GIGABYET 5G KC esetében egy RTX 3060-as videókártya társul egy Core i5-tel. Ez pedig egy nagyon jó kombináció. De ennél gyengébb kártyák mellé kelleni fog az i7.
- Videokártya – Gamer laptopok esetében az egyik legfontosabb alkatrész ez lesz. A TOP kategória esetében én az RTX 2060-at, vagy a GTX 1660 Ti-t ajánlanám. Mármint ez az alapvonal. Innen felfelé érdemes inkább menni. Fontos, hogy ha néhány tízezer forinttal többért már megkapod a következő, erősebb kártyát, az egy nagyon jó befektetés lesz. Ez az, amire mindenképpen érdemes többet költeni.
- SSD – Ugye azt mondanom sem kell, hogy ebben az esetben a HDD tárhelyek szóba sem jöhetnek. SSD-ből is érdemes egy nagyobbat választani, legalább 512 GB-ot. Ez azért is különösen fontos, mert az újabb játékok egyre több helyet foglalnak majd, szóval ennyire minimum szükséged lesz.
- Kijelző – Itt igazából sok választási lehetőséged nem lesz. A FullHD felbontás dominál, és általában a legtöbb gamer gép 15,6 inch feletti átmérőjű monitort kap. Ennél kisebbet nem érdemes vásárolni, nagyobbat pedig csak akkor, ha emiatt nem lesz benne gyengébb a többi hardver. Ja igen, amiért viszont megéri többet fizetni, az a magasabb frissítési ráta. Ezzel ugyanis elérhetővé válik a 60 feletti FPS!
- Akkumulátor – Ezt igazából csak azért említem meg, hogy tudd, hogy említésre sem érdemes. Ne foglalkozz vele. A játékok annyira energiaigényes programok, hogy a legjobb akkumulátor sem bírja tovább velük 1-2 óránál. Az meg nagyon kevés játékidő. Szóval csak simán vidd magaddal a töltőt, ha nem otthon használod a gépet.
- Extrák – A TOP gamer laptopoknál már elég sok extrával találkozhatsz, de még mindig ne hagyd, hogy ezek elvakítsanak. A háttér világított billentyűzet jó pofa és kényelmes, de a többi extra igazából csak kényelmi funkció. Ha egy jó teljesítményű gépben megtalálhatóak, akkor tekints rájuk bónuszként. Azonban semmilyen extra nem éri meg, hogy a gépben esetleg gyengébb hardver kapjon helyet.
Mennyibe fog kerülni egy TOP gamer laptop?
Ebben a kategóriában elég nagy igazából a szórás, attól függően, hogy mekkora összeget gondolsz túl soknak. Igazából már 450-500 ezer körül nagyon jó gépeket lehet kapni, de ha kicsit több is belefér, akkor érdemes lehet akár 600-700 ezer körüli összeget is kiadni. Itt már kis szerencsével 32 GB RAM-os gépeket is találhatsz akár.
Legjobb prémium gamer laptopok
- Zavartalan játék bárhol, bármikor
- Igazi profi gép
Igazi felső kategóriás gamer gépet keresel? Akkor egyértelműen a prémium gamer laptopokat tudom neked javasolni.
Arra készülj fel, hogy ezeknek a modelleknek elég borsos az ára. Cserébe viszont igazi minőséget kapsz, és egy jó darabig nem kell majd nézegetned a játékok rendszerkövetelményeit.
Ezek a masinák természetesen tökéletes izomgépek, ha játékról van szó. Azonban akár hardverigényesebb munkák esetében is jó szolgálatot tesznek majd. 3D modellezés, renderelés, videószerkesztés. Egyik sem fog gondot okozni ezeknek a laptopoknak.
Az pedig már csak hab a tortán, hogy ezeket a masinákat bárhova magaddal viheted, az asztali gépekkel ellentétben. Legyen szó nyaralásról, táborról, üzleti útról, sosem kell majd otthon hagynod a kedvenc játékaidat!
Mikor érdemes prémium gamer laptopot választanod?
Ezeket a gépeket elsősorban elhivatott gamereknek ajánlom, akik tényleg a legújabb játékokat csapatják, és fontos nekik, hogy szuper grafikai minőségben és jól fussanak azok.
Természetesen az sem hátrány, ha ezt a pénztárcád is megengedheti magának, ugyanis ezek a laptopok elég drágák.
Akkor is szuper választás lesz egy prémium gamer laptop, ha hosszú távra tervezel. Ezeknek a masináknak az egyik hatalmas előnye a future proofing, vagy magyarul jövőállóság. Ez annyit jelent, hogy az igazi high-end gépek erősebb hardverekkel rendelkeznek, mint amire jelenleg szükséged van. Ez azért szuper, mert a következő években sem kell majd sokat aggódnod amiatt, hogy nem elég erős a gép. Így még 2-3 évig legalább zavartalanul használhatod az új gépedet, akár a legfrissebb játékokkal is.
Mit kell tudnia egy prémium gamer laptopnak?
Sok mindent. Ezek a masinák drágák, de cserébe tényleg a legjobb hardvereket kapják meg. Így érdemes tényleg olyan masinát választani, ami megfelel a fent említett future proofing követelményeinek.
- RAM – Itt már a minimum 16 GB, de egy kicsit drágább készülékekben már simán találsz 32 GB-ot is. Ha belefér a keretbe, emiatt mindenképpen érdemes kicsit többet költeni.
- Processzor – A másik fontos dolog, ami szükséges ahhoz, hogy gyorsan működjön a gép. Itt érdemes a Core i7-től vagy ennek megfelelő procitól indulni, de az i9 is simán bejátszik.
- Videokártya – Ennél is mindenképpen érdemes többet költeni, hogy egy jobb kártya kerülhessen a gépbe, mert nagyon lényeges alkatrész! NVIDIA GeForce RTX 3060 körül indul a dolog, innen pedig a határ a csillagos ég.
- Képernyő – Míg a közép kategóriás gamer laptopoknál általában a FullHD az elterjedt, addig a felső kategóriás gépeknél már ennél nagyobb felbontásokkal is találkozhatsz. Ha igazán jó minőséget akarsz, akkor érdemes egy 4K kompatibilis masinát választanod. Illetve nyilván a frissítési ráta is fontos, hogy magasabb FPS-t érhess el. De ez általában már eleve adott ezeknél a gépeknél.
- SSD – Ezt igazából majdnem felesleges is megemlíteni, mindegyikben SSD található. Ráadásul 1 vagy akár 2 TB-os méretben. Szóval emiatt nem kell aggódni.
- Extrák – Na ennél a kategóriánál már érdemes számolni az extrákkal is. Spéci hűtés, csili-vili billentyűzet, menő dizájn, van itt minden. Igazából itt már csak élvezned kell a sok királyságot. De azért azt még mindig ne feledd, hogy az erős hardver az elsődleges, az extrák már csak hab a tortán.
- Future proofing – Ha csak teheted, akkor olyan gépet keress, ami tényleg a legfrissebb hardverekkel rendelkezik. Így a ma megvásárolt gép még 2-3 év múlva is tökéletesen szolgál majd az akkor új játékokkal is. Nem kell egy év múlva újrakezdened a keresgélést.
Mennyibe fog kerülni egy prémium gamer laptop?
Sokba valószínűleg, de ez gondolom már senkit nem ér meglepetésként ezen a ponton. Nagyjából 700 ezertől fölfelé kell számolnod, de ez még a prémium alja, középkategória teteje inkább. Ha a legújabb hardverekre szeretnél beruházni, akkor nagyjából 1 millió körüli összegre jön majd ki a vége. Természetesen még innen is van fölfelé. Ebben a termékkategóriában a határ nagyjából a csillagos ég.
Milyen gamer laptopot vegyek? – Részletes vásárlási útmutató
A játékosoknak szánt laptopok egy érdekes kategóriát képviselnek. Néhány évvel ezelőtt ezek a gépek nem voltak sokkal erősebbek vagy jobbak, mint egy hagyományos felső kategóriás gép. Inkább magát a játékos életérzést adták el drágábban. Azonban ez az utóbbi időben jelentősen megváltozott.
Az újabban kijött játékok és az egyre népszerűbb virtuális valóság (VR) olyan grafikai teljesítményt és hardvereket követelnek meg, amikkel a hagyományos gépek nem feltétlen tudják tartani a lépést. Másrészt pedig, egy nem játékos felhasználó nem is feltétlen tudja kihasználni azt a teljesítményt, amit egy ilyen gép nyújt. Ezért is fontos, hogy elkülönüljenek a gamer és a hagyományos felső kategóriás gépek.
Ezek a játékhoz kifejlesztett modellek úgy vannak összerakva, hogy pontosan azzal a konfigurációval rendelkezzenek, ami az ilyen grafikailag intenzív játékok kiváló minőségben történő futtatásához szükséges. Mindez a játékosok egyedi igényeire szabott extrákkal egészül ki.
Valóban gamer laptopra van szükséged?
Az az igazság, hogy nagyon sok esetben egy sima laptop is megfelelő lehet. Mivel a gamer laptopok egy valamivel magasabb árkategóriát képviselnek, ezért érdemes tényleg alaposan végiggondolni, hogy mennyire tudod majd őket kihasználni.
Ha példádul sokat játszol, de inkább olyan játékokkal, amik nem igényelnek erős vasat, akkor könnyen lehet, hogy csak ablakon kidobott pénz lesz egy drágább gépet megvenned.
Másik nagy előnyük a játékosoknak szánt gépeknek a kinézet. Egyedi megjelenésük és a beépített extrák igazi gamer életérzést adnak át. Ha emiatt vásárolnál ilyen készüléket, de közben az erősebb hardvereket nem használod ki maximálisan, akkor érdemes lehet egy belépőkategóriás gamer gépet nézned.
Amit még érdemes megemlíteni, az a mobilitás. Ha olyan laptopot keresel, amit könnyű szállítani és ami akkumulátorról is használható, akkor egészen biztos, hogy rossz helyen keresgélsz. Ezek a monstrumok elképesztő teljesítménnyel rendelkeznek, ehhez azonban szükségük is van a megfelelő mennyiségű energiára. Ez különösen igaz akkor, ha aktívan játszol rajtuk. Ilyenkor 1-3 óránál hosszabb működési időre ne nagyon számíts.
Remélem a fentiekkel segítettem egy kicsit átgondolni, hogy pontosan mire is van szükséged. Ha úgy gondolod, hogy mégsem egy gamer laptop lesz a legjobb választás számodra, akkor had ajánljam figyelmedbe a notebook vásárlási útmutatónkat. Ha viszont ezek csak megerősítettek abban, hogy a következő társad egy bivalyerős gaming gép kell, hogy legyen, akkor ne vesztegessük tovább az időt. Vágjunk is bele!
Mire van szükséged pontosan?
Ahogy minden vásárlás előtt, úgy most is az lesz a legfontosabb, hogy pontosan tisztában legyél az igényeiddel. A gamer laptopok esetében egy háromszögben rendezhetnénk el a legfontosabb dolgokat. Ezek az ár, a teljesítmény és a hordozhatóság.
Mindannyian ismerjük a mondást: válassz kettőt. Pontosan ez a helyzet itt is. Ha erősebb készüléket szeretnél, kedvező áron, akkor egészen biztos, hogy egy nagy monstrumot fogsz kapni. Ami sok esetben teljesen rendben van. Véleményem szerint egy gamer laptopot úgyis asztalnál, konnektor közelében használunk a legtöbbször.
Persze ha te inkább a kanapén ülve vagy az ágyból tolnád a játékokat, akkor számodra a megfelelő hűtés és az alacsonyabb súly lesznek a fontos szempontok. Ezért is mondom mindig, hogy gondold végig előre, hogy hogyan és mire fogod használni az adott gépet.
Az sem mindegy, hogy csak az asztali számítógéped mellé keresel kiegészítőt vagy teljes egészében az új laptopodra fogsz majd hagyatkozni.
A gamer laptopok mérete
A piacon elég nagy a szórás, 14 inch (35,5 cm) és 18 inch (46 cm) képátló között bármit megtalálhatsz. Amit érdemes észben tartani, hogy a nagyobb gépek általában jobb teljesítménnyel is rendelkeznek. Illetve ugye multimédiáról és játékról van szó, szóval egy nagyobb képernyő jelentősen növeli az élvezeti értéket. A kisebb méret és könnyebb súly egyetlen előnye, hogy ölben tartva is kényelmesen használhatod majd a gépet
Teljesítmény és specifikációk
Elérkeztünk az útmutatónk leglényegesebb részéhez. Bármilyen notebook vásárlásánál sokat segít, ha ismered és átlátod a hardvereket. A gamer laptopoknál azonban ez egyenesen elengedhetetlen, hiszen ezek adják a gép lelkét és ez különbözteti meg őket egy egyszerű mezei készüléktől.
A felhasználás módjától függően két nagyobb kategóriát különböztethetünk meg. Ha csak játékra használod majd a laptopot és nem akarsz utlramagas grafikai beállításokat, akkor elegendő lehet egy közepesen erős konfiguráció, valami felsőbb kategóriás GPU-val. Azonban ha a legújabb játékokat akarod tolni és mellette streamelnél is vagy esetleg 3D szerkesztéseket végzel, akkor szükséged lehet az erősebb specifikációkkal rendelkező gépekre és sok-sok RAM-ra. Ahogy már mondtam: tudd, hogy pontosan mire van szükséged.
Vegyük is sorra a különböző hardvereket, hogy teljesebb képet kaphass.
CPU
A CPU vagy processzor a számítógép agya, ez felelős az utasítások értelmezéséért és végrehajtásáért. A legtöbb játék alapvetően a GPU-t veszi inkább igénybe, emiatt elegendő lehet egy középerős CPU is.
Gaming készülékek esetében az Intel Core processzorai a leggyakoribbak. Az i3 szériától haladhatunk felfelé, egészen az i9-ig.
Az alsó határ, ami szerintem még beleférhet egy gaming laptopnál az az Intel Core i5-7300HQ, ami egy négy magos proci. Érdemes azonban megemlíteni, hogy az Intel nyolcadik generációs CPU-i jelentős ugrást jelentenek teljesítményben, így jó döntés lehet ebbe az irányba indulni. Ezeknél a négy jegyű szám 8-assal kezdődik.
Az Intel processzorainál a számsor után következő betű sokat elárul az adott chipről. A H és HQ CPU-k erősebbek, gamer laptop esetén mindenképpen ezeket javasolnám a hagyományos U kategória helyett.
Ha streamelni szeretnél vagy több játékot, programot szoktál egyszerre futtatni, esetleg 3D szerkesztéshez is használnád majd a laptopot, akkor mindenképpen érdemes egy erősebb processzorra beruházni.
Azt sem szabad elfelejtenünk, hogy a CPU legtöbb esetben nem cserélhető vagy fejleszthető, szóval ha hosszabb távra tervezel vásárolni, akkor érdemes lehet egy kicsit több pénzt költeni, hogy erősebb procit kaphass.
RAM
A videojátékok a RAM-ot is alaposan igénybe veszik, emiatt érdemes alsó hangon 8 GB-tal számolni. Ha megengedheted magadnak, akkor a 16 GB is bőven elférhet egy ilyen gépben.
Ami jó a RAM-mal kapcsolatban, hogy a legtöbb esetben később is tudod majd bővíteni. Szóval ha a vásárlásnál valamin spórolnod kell, akkor inkább ezen, mint mondjuk a processzoron.
GPU
A grafikai processzor. Gaming laptopoknál ez lesz a legfontosabb specifikáció. A legtöbb komolyabb videojáték ugyanis erősen GPU függő. A két nagy gyártó az AMD és az Nvidia, viszont gamer cuccokban jóval gyakoribbak az Nvidia GPU-k.
Belépőkategóriás készülékeknél az Nvidia GeForce GTX1050 videokártyákkal találkozhatunk. Ez egy olcsóbb darab, ami már képes lehet az újabb játékok futtatására, de csak az alacsonyabb grafikai beállítások mellett.
Ha igazán jó élményt szeretnél, akkor a GTX1060-as modellel operáló laptopok között érdemes nézelődnöd. Megéri valamivel többet fizetni egy ilyen gépért, ugyanis a GTX1050-hez képest jelentős ugrást jelent teljesítmény tekintetében. A legtöbb játékot magasabb beállításon is elviszi és alkalmas a VR programok futtatására is.
A felső kategóriás gépek GTX1070 vagy GTX1080 chipekkel rendelkeznek. Mindkettő gond nélkül elviszi az összes játékot akár ultramagas beállításokon is, az utóbbi pedig már bőven a future proof kategóriába tartozik.
Tárhely
Egy gamer laptopon valószínűleg viszonylag sok helyre lesz szükséged. Az újabb játékok simán elvisznek 40-50 GB-ot is és ha több dolgot is tolsz egyszerre, akkor a legtöbbet valószínűleg a gépen hagyod majd.
Tárhely tekintetében két lehetőség van: a HDD és az SSD. A HDD előnye, hogy nagy, 1-2 TB-os tárhellyel rendelkezik. Az SSD sok szempontból jobb, hiszen jóval gyorsabb, kevésbé melegszik, halkabb és méretre is kisebb. Hátránya viszont, hogy drágább és kisebb tényleges tárhelyet biztosít.
Az alsóbb kategóriás gaming laptopok általában még mindig HDD-vel rendelkeznek, azonban sok készülék már SSD és HDD kombinációját használja. Előbbi az operációs rendszernek ad helyet, ami így jóval gyorsabb működésre képes, utóbbi pedig a játékok és filmek tárolójaként szolgálhat.
Ahogy a RAM, úgy a tárhely is általában bővíthető.
A képernyő
Jelen írásunkban nem megyek bele túl mélyen a monitorok működésébe, monitor vásárlási útmutatónk elég átfogó képet nyújt erről a témáról. Vegyük át azért az alapvető dolgokat. A képernyő átmérője a tényleges fizikai méretet mutatja meg, a felbontás pedig azt, hogy ezen a területen hányszor hány pixel vagy képpont helyezkedik el. Ami még fontos lehet számunkra az a frissítési frekvencia, ami azt mutatja meg, hogy másodpercenként hányszor rajzol ki képet a képernyő. Ezt Hz-ben szokás megadni.
Általánosságban elmondható, hogy a sebesség és a felbontás között kell majd választanod. És videojátékok esetében jobban jársz, ha a sebesség mellett döntesz. Mindjárt el is magyarázom, hogy miért.
Felbontás
A felbontás azt mutatja meg, hogy hány képkockából tevődik össze a megjelenített kép. Minél magasabb a felbontás, annál élesebb, szebb és életszerűbb lesz, viszont annál nagyobb teljesítmény is szükséges hozzá. A FullHD (1920*1080) manapság bármilyen hagyományos gépnél is ajánlott, azonban a gamer laptopoknál elengedhetetlen.
A QHD (2560*1440) is jó választás lehet, ehhez azonban szükséged lesz egy erősebb GPU-ra, mint például az Nvidia GeForce GTX1070.
Ennél feljebb a 4K felbontás található, ami nagyon szép és élethű képet ad. Hátránya viszont, hogy a jelenlegi GPU-k nem képesek magasabb képkockaszámot kihozni belőle, így 60 FPS fölé nem tudsz majd menni vele. Én egyelőre semmiképp sem javasolnék 4K képernyővel rendelkező gamer laptopot, mert drága, megöli az akkumulátort és az alacsony frame rate miatt hiába gyönyörű a kép, a játék kevésbé lesz élvezhető.
Frissítési frekvencia
A legtöbb gamer laptop 1080p vagy FHD minőség mellett 60 Hz-et hoz, ami 60 FPS-ben maximalizálja a képfrekvenciát. Ez tökéletesen elegendő lehet ha nem szeretnél sokat költeni a legújabb, legkirályabb cuccokra.
Ha azonban megengedi a büdzséd, akkor érdemes lehet elgondolkoznod egy magasabb frissítési frekvenciával rendelkező monitoron. A 120 és 144 Hz-es monitorokon történő játék egy teljesen új világ, amit csak akkor fogsz megérteni, ha van lehetőséged kipróbálni egy ilyet.
Azt azonban ne felejtsd el, hogy a magasabb felbontáshoz hasonlóan a magas frissítési frekvencia kihasználásához is szükséged lesz egy erős GPU-ra.
További szempontok a képernyővel kapcsolatban
Mindenképpen olyan monitor választását javasolom, ami rendelkezik Nvidia G-Sync vagy AMD FreeSync funkcióval. Ezek megakadályozzák a képernyő és a videokártya közötti nem megfelelő szinkronizálásból adódó képhibákat.
Ritkábban, de találkozhatsz gamer laptopokkal, amik érintőképernyővel rendelkeznek. Ezeket nem nagyon javasolnám javasolnám. Drágábbak is, a fényes felületük pedig kifejezetten rossz élményt nyújt egy-egy hosszabb játék során. A másik pedig, hogy jó eséllyel úgysem fogod kihasználni, hacsak nem Candy Crushozni akarsz az újonnan beszerzett monstrumodon. Ugye nem akarsz rajta Candy Crushozni?
A matt és fényes képernyők között is jelentős különbség lehet, arra azonban, hogy melyik a jobb választás, nincs egyértelmű válasz. Ez teljesen személyes preferencia kérdése.
Kevésbé jellemző, de azért megemlítem, hogy a képernyőt is tudod cserélni a későbbiek során. Elég sok macerával jár és valószínűleg a garanciát is érinteni fogja. Viszont ha egy olcsóbb gépet tudsz vásárolni, aminél csak a monitor nem stimmel, akkor érdemes lehet végiggondolnod ezt a lehetőséget is.
Hűtés
A gaming laptopok esetében kiemelten fontos szerepe van a hűtésnek. Egy ilyen gép tele van tömve a legerősebb hardverekkel, amik nagy teljesítményüknek köszönhetően rengeteg hőt termelnek.
Ez főleg akkor lehet lényeges, ha nem asztalnál ülve, hanem mondjuk az ágyon vagy a kanapén akarod majd használni a készüléket. Ilyenkor hasznos ha nem egy izzó nukleáris reaktort tartasz az öledben.
Ezzel a kérdéssel kapcsolatban elsősorban az online értékeléseket érdemes végigböngészni, ott ugyanis hamar kiderülhet ha az adott modell nem megfelelő hűtőrendszerrel rendelkezik. Az is fontos, hogy csak akkor láthatod a teljes képet, ha padlógázon is kipróbáltad az adott gépet.
A nagyobb méretű, vastagabb házzal rendelkező készülékek általában jobb hűtéssel rendelkeznek. Ennek az oka, hogy nem csak több hely van a kimeneti nyílásoknak, de nagyobb a toleranciájuk a porosodással szemben is. A vékonyabb gépek hamarabb megtelnek porral, ami csökkenti a ventilátorok hatékonyságát. Természetesen a külső laptophűtő használata is egy opció, de érdemes inkább eleve olyan gépet vásárolnod, amit kényelmesen használhatsz majd.
Arra is figyelj oda, hogy a ventilátor kimeneti nyílása semmiképp sem az egért tartó kezed mellett legyen.
Billentyűzet
A gamer laptopok általában kényelmes és jó minőségű billentyűzettel rendelkeznek, amire szükséged is lesz, hiszen nem csak írásra, de játékra is ezt használod majd.
Ami fontos itt, hogy jó érzés legyen lenyomni őket. Ehhez általában 1,5-2 mm-t kell, hogy lefelé elmozduljon a billentyű, de természetesen ez is személyes preferencia kérdése részben. Ideális esetben némi ellenállást érezhetsz, de nem annyira sokat, hogy fárasztó vagy nehéz legyen megnyomni a gombot. Az is lényeges, hogy a billentyűk elég nagyok legyenek és legyen közöttük némi szabad hely.
A játékosoknak szánt billentyűzeteken sokszor találkozhatsz programozható macro gombokkal. Ez laptopok esetében kevésbé jellemző, de azért néhány modellnél megtalálható. A másik extra, amivel a hagyományos billentyűzeteknél többet tudnak ezek, az gombok sokkal pontosabb érzékelése. Ha egyszerre vagy nagyon gyorsan egymás után nyomsz le több billentyűt, akkor is ugyanúgy regisztrálni fogja őket a laptop.
Háttérvilágítással szinte minden készülék rendelkezik, azonban ez sokszor csak egyszerű fehér vagy vörös. A felsőbb kategóriás készülékeknél gyakori az RGB háttérvilágítás, amit zónánként vagy akár billentyűnként tudsz állítani.
Amit még érdemes lehet kipróbálnod, azok a mechanikus billentyűzetek. Ezek sokkal komfortosabb érzetet nyújtanak, a nosztalgikus kattogó hang, amikor gépelsz pedig már csak hab a tortán.
Akkumulátor és üzemidő
Ez az a szempont, ami véleményem szerint minimális jelentőséggel bír a gaming laptopok esetében. Úgysem lesz túl magas, ha pedig akkumulátorról szeretnél játszani, akkor a feltüntetett működési idő töredékére lesz lehetőséged.
Szóval a legegyszerűbb ha játék közben inkább keresel egy konnektort.
Csatlakozók
Az USB port természetesen alap felszereltség, az viszont nem mindegy, hogy milyen USB-ről van szó. Az újabb 3.0 és 3.1 csatlakozók jóval nagyobb átviteli sebességre képesek. Gaming laptop esetén jól jöhet egy HDMI csatlakozó is, amivel kedvenc játékaidat a nagy képernyős televíziódon is megjelenítheted.
Manapság a DVD vagy Blu-ray olvasók ritkán találhatóak meg a laptopokban, szóval ha az új vason szeretnéd majd tolni a régi klasszikusaidat, akkor szükséged lehet egy külső lemezolvasóra is.
Szervizhálózat
Sajnos ezen a téren nem tudok sok jó hírrel szolgálni, ugyanis a kifejezetten gamer laptopokra szakosodott gyártók ügyfélszolgálatairól nem sok jót hallani. Érdemes lehet inkább a nagyobb, ismertebb márkák irányába kacsintgatni. A Dell Alienware sorozata, a Lenovo gépek vagy a HP jó választás lehet ilyen szempontból.
Kiegészítők
Ha teljes gaming élményt szeretnél, akkor a laptop mellé szükséged lehet még néhány apróságra. Végezetül ezekről szólnék pár szót. Egy minőségi gamer egér és egy kényelmes egérpad alapfelszereltség. A headset nem csak a jobb audióélményben, de a többiekkel való kommunikációban is fontos szerepet játszhat. Ha pedig streamelni szeretnél, akkor mindenképp érdemes lesz beszerezned egy jó minőségű mikrofont is.
Gamer laptopok összehasonlítása
Termék név | Kép | Főbb előnyök | Gamer laptop ár |
---|---|---|---|
Lenovo Legion 5 Pro 16IAH7H |
| aktuális ár | |
ASUS TUF Gaming A15 FA507NV-LP033 |
| aktuális ár | |
ASUS ROG Zephyrus G16 |
| aktuális ár | |
Acer Aspire Nitro AN515-58-75JQ |
| aktuális ár | |
Acer Predator Helios PH16-72-99W3 |
| aktuális ár | |
GIGABYTE G5 MF |
| aktuális ár |